Smaki tradycji. Kulinaria subregionu głubczyckiego

Skontaktuj się z nami!

tel. 791 015 382
studiob.kontakt@gmail.com

Napisz do nas

„Smaki tradycji”

 

16 maja o godzinie 16.00  odbyła się premiera publikacji „Smaki tradycji. Kulinaria subregionu głubczyckiego” pod red. dr Barbary Górnickiej-Naszkiewicz.
Niniejsza publikacja jest efektem projektu „Smaki tradycji”, który realizowany był od listopada 2020 r. do końca stycznia 2021 r. Na łamach miesięcznika „Głubczyce. Podaj dalej!” dr Górnicka-Naszkiewicz zaprosiła do udziału w przedsięwzięciu lokalne stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, rodzimą gastronomię, wytwórców oraz samych mieszkańców.

Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na tematykę dziedzictwa kulinarnego oraz aktywizacja wszystkich pokoleń: od seniorów, których zadaniem było przypomnienie sobie dawnych przepisów i dań, po pokolenie średnie, aby motywowało swoich rodziców do poszukiwań w zakamarkach pamięci, i wreszcie do dzieci oraz młodzieży, by zainteresować je tradycyjnymi potrawami. Badaczka starała się zwrócić uwagę najmłodszych pokoleń na bogactwo własnego dziedzictwa kulinarnego i wyeksponować jego wartość jako ważnego elementu naszej kultury i tożsamości. Pokazała w publikacji oprócz przepisów różne formy aktywności, dzięki którym tradycje kulinarne są pielęgnowane i przekazywane. Działania projektowe dopełniła więc obserwacja uczestnicząca i kwerenda archiwalna materiałów zebranych w jej archiwum.
Oddając tę publikację do rąk Czytelników, mamy nadzieję, że publikacja będzie zaproszeniem do bogatego świata tradycji kulturalnych, a pokazane w niej ciekawe formy aktywności społecznej zainspirują do dobrych praktyk tego typu.
 

Premiera publikacji odbyła się online na kanale YouTube Studio B, a publikacja jest do pobrania bezpłatnie poniżej.


Patronat honorowy nad premierą publikacji objął Narodowy Instytut Dziedzictwa i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Przedmiot: -

Poziom edukacji: -

Forma materiału: -

Typ materiału: -

Data udostępnienia: -

Licencja -

Pliki do pobrania
Smaki tradycji.pdf
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje